Açılış Konuşması: E-Bilim ve Bilgi Yönetimi

Dr. Tony Hey

Microsoft Başkan Yardımcısı

Seçkin bir bilim adamı olan ve 2005’ten bu yana Microsoft Şirketinin Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Dr. Tony Hey, Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü tarafından düzenlenen ve 19-21 Eylül 2012 tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan 3. Uluslararası Değişen Dünyada Bilgi Yönetimi Sempozyumunun (https://by2012.bilgiyonetimi.net/) “e-bilim ve bilgi yönetimi” konulu açılış konferansını vermeyi kabul etti.

Dr. Hey açılış konferansında büyük veri setleri, dağıtık hesaplama ve birlikte çalışabilirlik gerektiren, işbirliğine ve ağa dayalı bilim olarak nitelendirilen e-bilim konusundaki görüşlerini paylaşacak. Veri yaşam döngüsü ve bilimsel iletişimi e-bilimin temel konuları olarak gören Dr. Hey, konuşmasında biyotıp, çevre gibi çeşitli alanlarda yürütülen büyük ölçekli e-bilim projelerinde bilgi yönetiminin rolü üzerinde yoğunlaşacak.

Dr. Hey daha önce Büyük Britanya E-Bilim Girişiminin müdürü olarak görev yaptı ve bilim ve araştırmacıların temel bilgisayar teknolojilerine erişim sağlama konusunda devlet tarafından yapılan çalışmaları yönetti.  Southampton Üniversitesi Elektronik ve Bilgisayar Bilimi Bölümü Başkanı ve Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

Dr. Tony Hey Microsoft Başkan Yardımcısı olarak şirketin araştırmaları hızlandırmak, eğitimi geliştirmek ve yenilikleri beslemek için üniversite ve araştırma kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütmesinden sorumludur.

Dr. Hey Büyük Britanya Kraliyet Mühendislik Akademisinin ve Amerikan Bilimde İlerleme Derneğinin (AAAS) kıdemli üyesidir. Dr. Hey Britanya Bilgisayar Derneği, Mühendislik ve Teknoloji Derneği ve Fizik Derneğinin de kıdemli üyesidir. Dr. Hey’e 2005 yılında bilime hizmetleri dolayısıyla Britanya İmparatorluğu Komutanı nişanı (CBE) verilmiştir.